NEXTION NX8048P050-011R 5.0” Nextion Intelligent Series HMI Resistive Touch Display without enclosure
NEXTION
Availability:
9 in stock (can be backordered)
NX8048P050-011C is a Nextion Intelligent series 5.0” capacitive HMI touchscreen without enclosure and SKU is 6920075776546
NX8048P050-011R is a Nextion Intelligent series 5.0” resistive HMI touchscreen without enclosure and SKU is 6920075776522
7,080.00 15,000.00 Excluding GST
Compare
Nextion Editor Overview
Versatile Character Encoding
Fonts and Text Styling
The font creator allows you to generate the specific fonts applied in each component value or text attribute. e.g.Generate the font of “Arial” with Height “24” and Encoding “UTF-8”
25+Amazing WYSIWYG Components
Component Attribute Setting
Free Simulator Debug
Nextion Operational Commands
The operational commands allow users to program the HMI interactions by coding in Events windows
Text-based Instruction Set
Simple ASCll text based instructions will dramatically reduce your HMI project development workloads
Support Simple Assignment Operators
NX8048P050-011C Certification and Documents
Nextion Technical Support
SKU: 6920075776522 Category:
Weight 0.185 kg
Dimensions 10.05 × 5.49 cm
brands
NEXTION
Brand
Model NX8048P050-011R
Display Size 5.0 inch
Resolution 800*480
Touch Panel RTP/CTP
MCU 200 MHz
Flash 128 MB
SRAM 512KB
EEPROM 1024 Byte
GPIOs 8, IO0-IO7 support input, output and component binding event, IO6-IO7 support PWM
RTC Yes (CR1220)
Input Power DC 5V 1A
USART Port XH2.54 4P
Storage Temperature -30 ~ 85 °C
Working Temperature -20 ~ 70 °C
Component Opaqueness Yes
Loading Effect Yes
Animation Yes
Video Yes
Audio Yes
Anti-aliasing font Yes
Product Dimensions https://cdn.nextion.tech/wp-content/uploads/2020/12/NX8048P050-011C-Dimension.pdf
Warranty Condition
Does this product checked before shipping them to me?
Products Guaranteed
Lead time
Delivery time
Delivery time 3-8 business days normally in India.
 Who will be delivered the product to me
You order  will dispatch from your nearest local authorized dealer by ShipRocket/Delhivery.com.
What should I do if my items arrived damaged?
Bulk Order
[sform]2[/sform]
Based on 0 reviews
0.0 overall
0
Be the first to review “NEXTION NX8048P050-011R 5.0” Nextion Intelligent Series HMI Resistive Touch Display without enclosure”