NX8048K070 – Nextion 7.0 inch Enhanced Series HMI Touch Display
NEXTION
Availability:
2 in stock
10,022.00 20,000.00 Excluding GST
2 in stock
This item: NX8048K070 – Nextion 7.0 inch Enhanced Series HMI Touch Display
2 in stock
Compare
Nextion Editor Overview
Nextion Editor Features
Versatile Character Encoding
Fonts and Text Styling
The font creator allows you to generate the specific fonts applied in each component value or text attribute. e.g.Generate the font of “Arial” with Height “24” and Encoding “UTF-8”
25+Amazing WYSIWYG Components
Component Attribute Setting
Free Simulator Debug
Nextion Operational Commands
The operational commands allow users to program the HMI interactions by coding in Events windows
Text-based Instruction Set
Simple ASCll text based instructions will dramatically reduce your HMI project development workloads
Support Simple Assignment Operators
Package includes
1× 7.0″ Nextion Enhanced HMI Display
1× power supply test board
1× 4-pin grove cable
Documents
SKU: IM160511008 Category:
brands
NEXTION
Specification
  • Additional information
    Display Size 7.0 inch
    Resolution 800*480
    Touch Panel RTP/CTP
    MCU 108 MHz
    Flash 32 MB
    SRAM 8192 Byte
    EEPROM 1024 Byte
    GPIOs 8, IO0-IO7 support input, output and component binding event, IO4-IO7 support PWM
    RTC Yes (CR1220)
    Input Power DC 5V 2A
    USART Port XH2.54 4P
    Storage Temperature -30 ~ 85 °C
    Working Temperature -20 ~ 70 °C
    Anti-aliasing font Yes
    7.0”_Nextion Display_Dimension https://cdn.nextion.tech/wp-content/uploads/2017/09/7.0_Nextion_Dimension.pdf
Warranty Condition
Does this product checked before shipping them to me?
Products Guaranteed
Lead time
Delivery time
Delivery time 3-8 business days normally in India.
 Who will be delivered the product to me
You order  will dispatch from your nearest local authorized dealer by ShipRocket/Delhivery.com.
What should I do if my items arrived damaged?
Bulk Order
[sform]2[/sform]
Based on 0 reviews
0.0 overall
0
Be the first to review “NX8048K070 – Nextion 7.0 inch Enhanced Series HMI Touch Display”