Nextion NX3224K024 – 2.4 inch Enhanced Series HMI Touch Display
NEXTION
Availability:
Available on backorder
6,600.00 Excluding GST
Available on backorder
This item: Nextion NX3224K024 – 2.4 inch Enhanced Series HMI Touch Display
6,600.00 Excluding GST
Compare
Nextion Editor Overview
Nextion Editor Features
Versatile Character Encoding
Fonts and Text Styling
The font creator allows you to generate the specific fonts applied in each component value or text attribute. e.g.Generate the font of “Arial” with Height “24” and Encoding “UTF-8”
 25+Amazing WYSIWYG Components
Component Attribute Setting
 Free Simulator Debug
Nextion Operational Commands
The operational commands allow users to program the HMI interactions by coding in Events windows
Text-based Instruction Set
Simple ASCll text based instructions will dramatically reduce your HMI project development workloads
Support Simple Assignment Operators
Package includes
1× 2.4″ Nextion Enhanced HMI Display
1× power supply test board
1× 4-pin grove cable
Documents
SKU: IM160511002 Category:
Weight 0.058 kg
brands
NEXTION
Additional information
Display Size 2.4  inch
Resolution 320*240
Touch Panel RTP
MCU 48 MHz
Flash 16 MB
SRAM 3584 Byte
EEPROM 1024 Byte
GPIOs 8, IO0-IO7 support input, output and component binding event, IO4-IO7 support PWM
RTC Yes (CR1220)
Input Power DC 5V 500mA
USART Port XH2.54 4P
Storage Temperature -30 ~ 85 °C
Working Temperature -20 ~ 70 °C
Anti-aliasing font Yes
Product Dimensions https://cdn.nextion.tech/wp-content/uploads/2017/09/2.4_Nextion_Dimension.pdf
Warranty Condition
Does this product checked before shipping them to me?
Products Guaranteed
Lead time
Delivery time
Delivery time 3-8 business days normally in India.
 Who will be delivered the product to me
You order  will dispatch from your nearest local authorized dealer by ShipRocket/Delhivery.com.
What should I do if my items arrived damaged?
Bulk Order
[sform]2[/sform]
Based on 0 reviews
0.0 overall
0
Be the first to review “Nextion NX3224K024 – 2.4 inch Enhanced Series HMI Touch Display”